„Pracuj w IT 2017” – wszystko co specjalista IT wiedzieć powinien

150x110

Jak pracodawcy chcą przyciągnąć specjalistów IT? Jakich błędów powinien unikać na początku kariery programista? Co to jest Scrum? I czy specjalizacja w IT jest naprawdę ważna? Na te i inne pytania związane z branżą technologiczną, odpowiada serwis Pracuj.pl w najnowszej publikacji „Pracuj w IT 2017”.

Praca, która sama znajduje kandydata, zarobki znacznie przekraczające średnią krajową i nieustająca możliwość rozwoju. Tak w skrócie perspektywy zawodowe w branży IT, zostały określone w tegorocznym wydaniu „Pracuj w IT”. Czy to prawda? IT to wciąż jedna z tych branż, w których popyt na pracowników stale rośnie. W 2016 r. specjaliści IT znaleźli się wśród najbardziej poszukiwanych pracowników - na portalu Pracuj.pl opublikowano dla nich 74 680 ofert pracy. Oznaczało to 15,4% udział w całości ogłoszeń i wzrost aż o 14,9% w porównaniu do poprzedniego roku. Specjalistów IT pracodawcy kuszą nie tylko atrakcyjnymi warunkami finansowymi, ale także licznymi benefitami.

Jak przyciągnąć najzdolniejszych? 

Pracodawcy, konkurujący ze sobą o najlepszych specjalistów IT, zdają sobie sprawę, że wynagrodzenie to nie wszystko. Atrakcyjne kursy i szkolenia. Siłownia i masaże w biurze, a pod ręką świeże owoce i przekąski. W „Pracuj w IT 2017” podsumowano pozapłacowe dodatki, oceniając je z perspektywy specjalistów IT. Z danych wynika, że pracodawcy powinni przede wszystkim postawić na: nowe technologie i narzędzia, na których mają pracować specjaliści; możliwość nauki i zdobywania certyfikatów podczas szkoleń i konferencji czy strefy relaksu w aranżacji biurowej. Jednym z decydujących elementów przy wyborze pracy przez specjalistów IT jest elastyczność pracy - praca zdalna, brak sztywnego grafiku i stałych godzin pracy. Kandydaci IT cenią także różne formy zatrudnienia i coraz chętniej negocjują wymiar czasu pracy. Dla specjalistów IT ważny okazał się również klimat firmy - przejawiający się np. w wspólnych obiadach i dofinansowaniach grup sportowych - oraz styl pracy, bazujący na wykorzystujący zwinnych metodyk zarządzania projektami, jak Scrum czy Agile.

Jaką ścieżkę wybrać, aby odnieść sukces?

Według raportów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Informatyka to dziś najchętniej wybierany kierunek studiów. W roku akademickim 2015/2016 przyjęto na niego aż 35 000 nowych osób. Z danych zawartych w publikacji „Pracuj w IT 2017” wynika, że kluczem do znalezienie wymarzonego pracodawcy jest wybór najlepiej niszowej specjalizacji. Do głównych obszarów IT, w których nie zabraknie miejsc pracy należą: bezpieczeństwo cyfrowe, analiza Big Data, architektura systemów informatycznych i programowanie. Dane z serwisu zarobki.pracuj.pl udowadniają dlaczego warto zabiegać o pracę w tych specjalizacjach. Najwyższe wynagrodzenie otrzymają specjalizujący się w architekturze oprogramowania, gdzie przeciętne płace kształtują się na poziomie 7750 zł netto. Specjaliści zajmujący się analizą biznesową i programowaniem mogą liczyć na stosunkowo wysoką pensję wynoszącą przeciętnie 5000 zł netto.

Jak znaleźć pracę w IT w 2017 roku?

Publikacja „Pracuj w IT 2017” to także zbiór cennych informacji dotyczących trendów na rynku pracy IT. Eksperci z firm technologicznych opowiadają m.in. o zaawansowanej cyfryzacji, jako odpowiedzi na przyszłe trendy, szkoleniach dla pracowników IT czy 8 pytaniach, które przeważnie padają na rozmowie kwalifikacyjnej. W tej edycji „Pracuj w IT” o swoich ofertach i ciekawych projektach opowiadają 22 firmy. A jak w sposób innowacyjny mogą szukać pracy specjaliści IT? Korzystając z aplikacji Hunt Me stworzonej przez Pracuj.pl. To dedykowana kandydatom aplikacja, w której wystarczy wypełnić krótki profil zawodowy, aby otrzymać listę dopasowanych ofert pracy.

Wydawnictwo „Pracuj w IT 2017” będzie dystrybuowane od marca do listopada br. na 11 uczelniach technicznych w Polsce (Akademii Górniczo Hutniczej, Politechnice w Krakowie, Gdański, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławie i Gliwicach), targach pracy i wydarzeniach branżowych (m.in. Warszawskich Dnach Informatyki, 4 developers, Geecon, Infoshare, Confitura, Future3, Mobilization, Expert Summit, Inżynierskich Targach Pracy i Przedsiębiorczości, Akademickich Targach Pracy MANUS Wrocław, Inżynierskich Targach Pracy BEST, Targach Politechniki Białostockiej, Targi AGH).

"Pracuj w IT 2017" w wersji PDF dostępne jest pod adresem: www.pracuj.pl/pracuj-w-it/ 


dostarczył infoWire.pl